Uncategorized

اپل یک استارت آپ ماشین های خودران را خرید

استارت آپ Drive.ai که در زمینه ماشین های خودران فعالیت می کند و زمانی 200 میلیون دلار ارزش گذاری شده بود، اخیرا به علت برخی مشکلات در آستانه تعطیلی قرار گرفته. اما طبق شنیده ها اپل اقدام به خریداری این شرکت نموده است.

سه هفته پیش گفته شده بود اپل در حال مذاکره برای تصاحب Drive.ai است، شرکتی که سال 2015 توسط چند محقق یادگیری ماشینی از دانشگاه استنفورد تاسیس شده بود و با ماشین های خودرانش در تگزاس سرویسی چون اوبر و لیفت ارائه می کرد. سال گذشته Drive.ai یکی از موفق ترین استارت آپ هایی بود که روی ماشین های خودران تحقیق می کرد. این شرکت با استفاده از یادگیری عمیق ماشینی، سیستمی توسعه داده بود که با تشخیص اجسام از آن ها دوری می کرد. زمانی هم که ماشین خودران این شرکت در مسیری از پیش تعیین شده و بدون دخالت و حضور هیچ انسانی حرکت کرد در سرخط خبرها قرار گرفت.

خودروهای این شرکت با نارنجی بسیار روشن رنگ آمیزی شده بودند و در هر چهار طرفشان نمایشگرهایی وجود داشت که تصمیمات خودرو مانند توقف کردن، خارج شدن، حرکت کردن و غیره را به عابران و خودروهای مجاور نشان می داد.

اما تمام این اقدامات برای دوام آوردن این استارت آپ کافی نبود. سرمایه گذاران تاکنون میلیاردها دلار در استارت آپ هایی که مشغول کار روی ماشین های خودران هستند سرمایه گذاری کرده اند، اما آن ها یکی پس از دیگری به علل مختلف مانند مشکلات تکنیکی از دور خارج می شوند. اکثر تحلیلگران معتقدند هنوز سال ها یا حتی دهه ها با به کارگیری ماشین های خوردان فاصله داریم. علاوه بر این توسعه چنین تکنولوژی به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد، در نتیجه شرکت های بزرگ در تلاشند با یکدیگر همکاری کنند تا کمی از این بار مالی کاسته شود.

مشخص نیست چند نفر از کارمندان Drive.ai به اپل ملحق خواهند شد، اما کمپانی کوپرتینویی تمام دارایی های این استارت آپ از جمله خودروهایشان را به تصاحب خود درآورده است. اگرچه برخی منابع گزارش داده اند اپل این کمپانی را صرفا به خاطر متخصص هایش خریداری کرده و سرنوشت کارمندان دیگر آن روشن نیست. Drive.ai هنوز در این رابطه واکنشی نشان نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *