آنچه که باید در خرید بیمه بدنه بیمه ایران بدانید

قیمت بیمه‌های بدنه خودرو

برای خرید بیمه بدنه شخص ثالث، شاید بتوان گفت مؤثرترین معیار قیمت بیمه‌نامه است. چرا که در صورت نیاز به استفاده، شما از بیمه ثالث راننده مقصر استفاده می‌کنید. اما در زمان خرید بیمه بدنه نباید تنها به قیمت آن توجه کرد. الزاماً خرید ارزان‌ترین بیمه بدنه معیار مناسبی نیست. در هنگام خرید این بیمه پیشنهاد می‌کنیم به موارد دیگر مانند کیفیت ارائه خدمات شرکت بیمه‌گر، کیفیت پرداخت خسارت و موارد دیگر نیز توجه فرمائید.

به راحتی قیمت بیمه بدنه را خودتان محاسبه کنید

هزینه بیمه بدنه خودرو بر اساس نوع و مدل خودرو، سال ساخت، ارزش ریالی خودرو و مواردی همچون تخفیف عدم خسارت و پوشش‌های انتخاب شده برای بیمه بدنه، محاسبه می‌شود

علاوه بر این طرف حساب دریافت هزینه بیمه از شرکت بیمه‌گر شما هستید، پس انتخاب و خرید بیمه از شرکتی که رضایت مشتری بالاتر و مدت زمان پاسخگویی به شکایت کمتر دارد از اولویت بیشتری برخوردار است. فراهم بودن امکان پرداخت خسارت سیار، از دیگر معیارهای مهم شرکت بیمه است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت.

این تعدد معیار باعث شده است تا پیچیدن نسخه برای انتخاب بهترین بیمه بدنه کمی سخت باشد. پس برای داشتن انتخاب مناسب، بهتر است با شرایط و پوشش‌های بیمه بدنه خودرو آشنا شویم تا در هنگام خرید، انتخاب بهترین گزینه برایمان راحت‌تر باشد.a

انواع پوشش‌های بیمه بدنه بیمه ایران

در مجموع بیمه‌های بدنه ماشین شامل دو دسته پوشش اصلی و اضافی هستند. پوشش‌های اصلی این بیمه عبارتند از: حادثه، تصادف، واژگونی و یا سقوط خودرو، حریق، آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه، و سرقت کلی خودرو است. موارد ذکر شده بر روی تمامی بیمه‌های بدنه موجود است و برای تکمیل بیمه خودرو می‌توانید پوشش‌های اضافی برای خودروی خود انتخاب کنید.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه عبارتند از:

  • سرقت جزئی لوازم و قطعات خودرو
  • شکستن شیشه
  • سیل، زلزله، آتش‌فشان، طوفان
  • هزینه ایاب و ذهاب
  • پاشیدن مواد شیمیایی و اسیدی
  • نوسانات قیمت

بیمه بدنه بیمه ایران علاوه‌بر پوشش‌های اصلی، همانند سایر شرکت‌های بیمه پوشش‌های اضافی را ارائه میدهد: حوادث طبیعی، شکسته شدن شیشه، هزینه ایاب و ذهاب، پاشیدن مواد شیمیایی و اسیدی، نوسانات قیمت، کشیدن میخ و یا خط و خش که در صورت تمایل می‌توانید آن را به بیمه‌نامه بدنه خود اضافه نمائید.

در حال حاضر پوشش اضافی کشیدن میخ و خط و خش تنها در بیمه بدنه بیمه ایران ارائه می‌شود

تخفیف عدم خسارت

تخفیف داشتن سابقه عدم خسارت در بیمه بدنه از مهمترین تخفیفاتی است که در همه شرکت‌های بیمه به دارندگان این بیمه نامه ارائه می‌شود. هر فردی که بیمه بدنه بیمه ایران داشته و در طول داشتن بیمه بدنه، خسارتی را دریافت نکرده باشد می‌تواند از سابقه عدم خسارت بیمه بدنه بیمه ایران استفاده نماید. تعداد سال‌های عدم خسارت بیمه بدنه بر روی بیمه نامه بدنه درج می‌شود.

کارشناسی بدنه

زمانی که شما خودرو یا هر وسیله نقلیه خود را بیمه بدنه می کنید انتظار دارید که پس از تصادف و بازدید کارشناس بیمه بدنه به ازای پرداخت حق بیمه، شرکت بیمه‌گر خود را متعهد بداند و در مواقع بروز حوادث به یاری شما بیاید. با بروز هر گونه حوادثی برای وسیله نقلیه شما باید هزینه ای را متحمل شوید تا تعمیرات انجام گرفته و وسیله سلامتی خود را به دست بیاورد. از نظرکارشناس بیمه بدنه خسارات دو دسته می شوند:

۱-   خسارات تحت پوشش بیمه نامه

۲-   خسارت خارج از تعهدات شرکت بیمه گر

یکی از دلایل لزوم وجود کارشناس بیمه بدنه برای بررسی خودروی آسیب دیده همین مسئله است که تعیین نماید آیا این خسارت در حیطه تعهدات شرکت بیمه گر قرار دارد یا خیر.

وظایف کارشناس بیمه بدنه

زمانی که حادثه ای همانند تصادف برای وسیله نقلیه رخ می دهد در ابتدا باید به پلیس نیروی انتظامی اطلاع داد تا پلیس با بررسی صحنه، گزارشی کامل تنظیم نماید و شما بتوانید برای گرفتن خسارت از شرکت بیمه گر اقدام نمایید. اما پس از بازدید پلیس به بازدید کارشناس بیمه نیازمند است. وظایف کارشناس بیمه بدنه عبارتند از:

۱-   آیا خسارت رخ داده در حیطه تعهدات شرکت بیمه گر وجود داشته و در قرارداد بیمه قید شده است یا خیر؟

۲-   شدت بروز خسارت چقدر بوده و برای تعمیرات آن به چه میزان هزینه نیاز است؟

۳-   آیا صاحب خودرو از هر نظر وسیله نقلیه را ایمن کرده است یا خیر؟ زیرا گاها دیده شده است که اگر صاحب وسیله نقلیه جوانب احتیاط را رعایت می کرد این خسارت با این شدت بروز نمی کرد. دراین شرایط کارشناس بیمه بدنه باید میزان قصور صاحب خودرو را گزارش نماید تا از هزینه جبران خسارت کاسته شود.

۴- بعد از بررسی کارشناس بیمه بدنه در تصادفات رانندگی باید ثابت شود که آیا صاحب خودرو مقصر بوده است یا خیر؟ در صورتی که راننده مقصر باشد از تخفیفات آن کم خواهد شد ولی در صورتی که براساس گزارش پلیس نیروی انتظامی مشخص شود که فرد دیگری مقصر بوده است. لذا شرکت بیمه گر خسارت را به راننده پرداخت می کند بدون این که از تخفیفات بیمه بدنه کاسته شود.

۵-   بازدید خودرو توسط به منظور برآورد میزان خسارت وارد شده

۶-   بازدید اولیه خودرو قبل از عقد قرارداد بیمه نامه و یا قبل از تمدید مجدد

۷-   و…