مجله بیمه ایران

چرا ماشین من بیمه بدنه میخواد؟

بیمه بدنه بیمه ایران

در دنیای امروزی وسیله نقلیه نقش بسیار مهمی در زندگی  افراد ایفا میکند .خوب است  بدانیم  ورود اتومبیل به ایران از دهه 60 قرن بیستم بوده است و فرازو نشیب های بسیاری داشته ، کم کم با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان همچنین پدیدار شدن شرکت های مختلف خودروسازی وایجاد فضای رقابتی در کل جهان به رشد سریع این صنعت سرعت بخشیده  و امروزه میبینیم که خودروهای بسیار لولکس با آپشن های بالا در حال  ارائه به بازار هستند .

با توجه به روند صعودی قیمت خودرو هزینه های بالای جبران خسارت در سال‌های اخیر خریداری یک بیمه نامه که بتواند آسیب های احتمالی وارده به اتومبیل از قبیل بلایای طبیعی، سرقت وسیله ،آتش سوزی و تصادف و….را پوشش دهد از اقدامات ضروری محسوب میشود زیرا در این بیمه نامه فرد مقصر حادثه میتواند برای جبران خسارت وسیله خودش اقدام کند. به طور کلی بیمه اتومبیل به دو دسته تقسیم میشود بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه .

بیمه شخص ثالث برای  جبران خسارت خودرو مقابل و سرنشینان میباشد و بیمه بدنه برای زمانی میباشد که شما مقصر حادثه باشید و در اثر تصادف به وسیله شما آسیب وارد شده باشد البته در موارد دیگری هم میتوان  از این بیمه نامه استفاده کرد که در ادامه مطلب برایتان خواهیم گفت:

پوشش‌های بیمه بدنه بیمه ایران

برای شناخت بهتر بیمه بدنه باید بدانید که این بیمه نامه چه مواردی را تحت پوشش قرار میدهد و چه کسانی  میتوانند خودرو خود را تحت  پوشش قرار دهند

موارد تحت پوشش

1-پوشش های اصلی
 •  موارد زیر به عنوان پوشش های اصلی این بیمه نامه ارائه میشود
 • جبران خسارت وارده به خودرو بیمه شده و لوازم یدکی آن در اثر اتش سوزی ،انفجار و صاعقه
 • جبران خسارت در اثر برخورد خودرو با اجسام ثابت یا متحرک یا برخورد اجسام دیگر به خودرو  یا واژگونی و سقوط خودروحتی اگر مقصرباشید
 • جبران خسارت در صورت انتقال خودرو
 • جبران خسارت در صورت سرقت یا آسیب هایی که در حین سرقت به خودرو و لوازم جانبی آن وارد میگردد
2-پوشش های اضافی بیمه ایران
-پوشش بلایای طبیعی:

جبران خسارت  ناشی از سیل ،زلزله، طوفان و حوادثی از این قبیل که به وسیله نقیله وارد شود. اگر شما در منطنقه ای ساکن هستید که به کرات شاهد این حوادث  میباشید بهتر است حتما این پوشش را خریداری کنید

-شکست شیشه به تنهایی و به عللی غیر از خطرات اصلی:

شکست شیشه به تنهایی در این بیمه نامه قابل جبران بوده به طور مثال در اثر گرم و سرد شدن که در مواردی منجر به شکست شیشه میشود.

*پوشش سرقت  قطعات و لوازم خودرو

از مهمترین پوشش های اضافی میتوان این مورد را نام برد زیرا با توجه به افزایش میزان سرقت ها در سال های اخیر به سرقت رفتن لوازم خودرو از معضلات افراد است . با انتخاب این پوشش جبران خسارت لوازم به سرقت رفته امکان پذیر میباشد.

*پوشش اسید پاشی رنگ و مواد شیمیایی

رنگ خودروی شما ممکن است در صورت ریختن مواد شیمیایی  یا اسید یا مواردی مانند ریختن روغن ترمز دچار تغییر رنگ شود و اسیب ببیند با استفاده از این پوشش که قیمت ارزان و مناسبی هم دارد میتوانید خسارت هایی که در این زمینه به اتومبیل شما وارد میشود را جبرا ن کنید

*کشیده شدن اشیاء نوک تیز مانند میخ

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که خودرو خود را درجایی پارک کرده باشید و به فاصله چندساعت بعد که بازگشتید ببینید که روی بدنه خودرو یتان خطی با  یک وسیله نوک تیز کشیده شده است . از این پوشش میتوانید در این موارد استفاده کنید و خسارت وارده را جبران کنید

*پوشش نوسانات قیمت

با توجه به نوساناتی که در بازار خودرو وجود دارد و قیمت ها د چار تغییر میشوند داشتن این پوشش از الزامات بیمه بدنه  میباشد زیرا قیمت خودرو ملا ک پرداخت خسارت در زمان بروز حادثه است و اگر شما این پوشش را  خریداری کرده باشید مبلغ خسارت به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی روز بازار پرداخت خواهد شد.

*پوشش غرامت عدم استفاده از وسیله در زمان تعمیرات

زمانی که اتومبیل شما به علت تعمیرات در تعمیرگاه است و امکان استفاده از آن وجود ندارد میتوانید از این پوشش در بیمه بدنه بیمه ایران  استفاده کنید .

البته لازم به ذکر است که مدت زمان لازم برای تعمیر خودرو حداکثر به مدت سی  روز ، توسط کارشناس تخمین زده خواهد شد و در نهایت سه روز از آن به عنوان فرانشیز کسر میگردد.

*پوشش خارج از کشور

اگر شما قصد خارج شدن از کشور با وسیله نقلیه شخصی خود را داشته باشید و نگران خسارت ها یی که ممکن است  در طول مسیر برای خودروی شما اتفاق بیوفتد  هستید چه کاری میتوانید انجام دهید ؟

پوشش خارج از کشور در بیمه بدنه بیمه ایران این اطمینان را به شما میدهد که اگر خودروی شما در حین سفر دچار خسارت های تحت پوشش این بیمه نامه شد بتوانید از آن استفاده کنید و خسارت های وارده را جبران کنید البته پوشش سرقت در جا در خارج از کشور از این قاعده مستثنی  می باشد

حال که با پوشش های بیمه بدنه بیمه ایران آشنا شدید بهتر است موارد دیگری که در این بیمه نامه موثر میباشد را هم بدانید

ارزش وسیله خودرو یکی از مواردی میباشد که در میزان  حق بیمه دخیل بوده و بسیار حائز اهمیت میباشد بیمه گذار برای صدور یک بیمه بدنه حتما باید ارزش خودروی خود را به قیمت واقعی ان عنوان کند تا در زمان بروز حادثه بتواند طبق مبلغ گفته شده خسارت دریافت کند .

تخفیف عدم خسارت

اگر شما از بیمه نامه بدنه خود استفاده نکنید هر ساله برای تمدید بیمه نامه درصدی تخفیف عدم خسارت دریافت میکنید که سقف آن 60 درصد میباشد .

تخفیف نقدی

در بیمه  بدنه بیمه ایران  اگر بیمه نامه را به صورت نقدی خریداری شود یعنی کل مبلغ را به صورت یکجا پرداخت کنید میتوانید از 10 درصد تخفیف استفاده کنید.

چه خسارت هایی تحت پوشش بیمه بدنه بیمه ایران قرار نمیگیرد؟

بیمه مرکزی مجوز پوشش هر نوع خطری  را در بیمه بدنه بیمه ایران نمیدهد این موارد عبارتند از :

 • خسارت هایی که در اثر جنگ و  حمله آشوب و اعتصاب باشد
 • خسارت هایی که در اثر حملات هسته ای و انفجار های ناشی از آن باشد
 • خسارت هایی که در اثرفرار از  پلیس پیش آید .اما  لازم به ذکر است اگر خودروی شما توسط شخصی تصرف شده باشد و در حین فرار آسیبی به ان وارد شده باشد تحت پوشش میباشد.
 • خسارت هایی که به صورت عمدی توسط بیمه گذار یا راننده و ذینفع به خودرو وارد شود(ذینفع به شخصی گفته میشود که نام آن به در خواست بیمه گذار در بیمه نامه ذکر شود)
 • خسارت های ناشی از مصرف مشروبات الکلی و مواد روان گردان
 • خسارت هایی که در پی نداشتن گواهینامه راننده خاطی اتفاق افتد یا گواهینامه راننده با وسیله همخانی نداشته باشد مثال راننده گریدر نمیتواند از وسیله سواری با یک گواهینامه استفاده کند. و در صورت بروز حادثه خسارتی پرداخت نخواهد شد.
 • خسارت هایی که در صورت حمل بار بیش ازحد باشد

سوالهای متداولی که در رابطه با بیمه بدنه بیمه ایران پرسیده میشود

چگونه میتوان خسارت را دریافت کرد؟

خسارت ها به دو دسته کلی و جزئی تقسیم میشود خسارت کلی به خسارتی میگویند که اتومبیل شما دچار خسارتی سنگین و جبران ناپذیر شده باشد و خسارت جزئی به خسارتی گویند که به  قسمتی از اتومبیل یا  قطعات آن وارد شده باشد که طبق مستندات بیمه گذار فرصت دارد ظرف مدت 5 روز اعلام خسارت کند و خسارت را طبق نظر کارشناس جبران کند.

در هنگام فروش خودرو تکلیف بیمه چه میشود؟

وقتی خودروی خود را فروختید میتوانید اگر تمایل داشتید بیمه نامه را واگذار کنید یا فسخ کنید، فسخ بیمه نامه به این صورت است که بیمه گذار درخواست فسخ بیمه نامه را اعلام میکند و تا تاریخ روز حق بیمه محاسبه شده و و مبلغ باقی مانده تا اتمام بیمه نامه به بیمه گذار عودت داده خواهد شد . اما اگر تمایل به واگذاری آن به مالک جدید داشتید اصل بیمه نامه را باید تحویل دهید و مالک جدید طی الحاقیه بیمه نامه را به نام خود تغییر خواهد داد

خسارت بیمه بدنه به چه شخصی پرداخت خواهد شد؟

در بیمه بدنه بیمه ایران فقط خسارت به مالک خودرو پرداخت خواهد شد لذا اگر شما خودرویی خریداری کرده اید اما هنوز سند قطعی را به نام خود نزده اید خسارت به شما پرداخت نخواهد شد و صرفا به مالک قبلی تعلق میگیرد البته قابل ذکر است که مالک به غیر از خود میتواند شخص دیگری را به عنوان ذینفع در بیمه نامه معرفی کند تا در صورت نبود خود شخص معرفی شده بتواند مراحل دریافت خسارت را انجام دهد

فسخ بیمه نامه از طرف بیمه گر

بیمه گر در مواردی اجازه فسخ بیمه نامه را دارد :

 • بیمه گذار اقساط خود را به موقع پرداخت نکرده باشد
 • بیمه گذار به صورت عمدی یا غیر عمدی اطلاعات غلط عنوان کرده باشد مخصوصا در شرایطی که در ریسک خطر موثر باشد، شرکت بیمه گر میتواند بیمه نامه را فسخ کند.
 • احتمال خطری که برای اتومبیل پیشبینی شده باشد، تشدید شود مگرآنکه توافقی برای پرداخت مابهالتفاوت صورت گرفته باشد.

امیدواریم که توضیحات ارائه شده  بتواند شمارا در انتخاب یک بیمه کامل و جامع راهنمایی کند

البته لازم است خود بیمه گذار دقت کافی را در امر خرید و دریافت بیمه نامه داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *